skip to Main Content

فرش سجاده ای

 

به فرش هایی که در مساجد و نمازخانه ها و یا حسینه و تکیه ها استفاده می شود فرش سجاده ای گفته می شود.

فرش مسجدی

فرش سجاده

از لحاظ نوع بافت این فرش ها فرش ماشینی هستند . تفاوت این فرش ها در طرح ها و رنگبندی فرش  و اندازه فرش سجاد ه ای است . معمولا سایز فرش سجاده ای در عرض ا متر و ۲۵ سانتی متر بافته می شود.

دلیل نامگذاری این فرش به نام فرش سجاده ای این است که در طراحی این فرش شکل سجاده برای نمازخواندن بافته شده است که جایگاه هر نمازگزار را نشان می دهد.

قیمت فرش سجاده

قیمت فرش سجاده ای بر اساس متر مربع حساب می شود .  دو عامل تاثیر گذار بر قیمت فرش سجاده ای هست یک شانه و تراکم فرش و دوم نوع نخ فرش سجاده ای .

معمولا فرش سجاده با دستگاه های بافت ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه بافته می شوند. اما در هر دو مدل از نخ های اکرولیک و نخ پلی استر استفاده می شود . به دلیل کیفیت بالای نخ اکرولیک قیمت فرش سجاده با نخ اکرولیک بالاتر از فرش سجاده پلی استر است .

فرش پلی استر با گذشت زمان و در اثر رفت و آمد سفت و کوبیده می شود به همین خاطر پیشنهاد ما استفاده از فرش اکرولیک برای مسجد ها است. فرش سجاده ورجین نیز از لحاظ قیمت در حد وسط فرش مسجدی اکرولیک و فرش سجاده پلی استر است اما از لحاظ کیفیت تقریبا مشابه با پلی استر و از لحاظ زیبایی مانند فرش اکرولیک است .

متاسفانه تولید کنندگانی هستند که فرش ورجین را به جای فرش سجاده ای اکرولیک به خریداران تحویل می دهند به همین دلیل خریداران باید بسیار مراقب این سو استفاده کنندگان باشند و فقط از تولیدکنندگان مطرح و مطمئن فرش سجاده خریداری کنند.

در ماه های اخیر به علت نوسان بسیار زیاد قیمت دلار و همچنین نوسان بالای قیمت نخ ، برای استعلام قیمت فرش سجاده ای به روز قیمت گرفت .

نحوه سفارش فرش سجاده ای

برای سفارش فرش سجاده در ابتدا از مقدار مورد نیاز خود باید اطمینان پیدا کرد . مساحت مسجد و یا نمازخانه را در ابتدا محاسبه می کنند و معمولا نسبت به اندازه مسجد مقداری بیشتر فرش سفارش می دهند . این میزان اضافه را مشاوران فرش سجاده ای کاشان کاملا راهنمایی می کنند . باید توجه داشته باشید که در مساجدی که قبله آن زاویه داشته باشد یعنی اینکه فرش سجاده ای باید به صورت کج در مسجد پهن بشود درصد فرش اضافه بیشتر می شود.

برای سفارش بعد از مشخص نمودن طرح و شانه و تراکم و اطلاع دقیق از متراژ مورد نیاز ، برای ثبت سفارش مقداری بیعانه پرداخت می شود و سفارش بافت وارد خط تولید می شود. بعد از تولید سفارش به محل نصب ارسال می شود. در صورت نیاز به نصاب ، کارخانه فرش کاشان نصاب نیز به همراه فرش ها ارسال می کند . و بعد از تحویل فرش اقدام به تسویه فرش می نمایید.

طبیعتا ارسال و نصب هزینه جداگانه ای دارد که نسبت به محل ارسال و میزان سفارش بسیار متفاوت است.

این نکته هم باید گفته شود که طرح و مدل فرش و رنگ فرش سجاده ای هیچ تاثیری بر روی قیمت فرش سجاده ای ندارد. برای مثال مدل فرش سجاده ای و یا فرش محرابی اگر باشد و یا اینکه رنگ آبی و یا قرمز بودن فرش بر روی قیمت هیچ تاثیری ندارد.

مدت زمان تولید فرش سجاده ای

زمان مورد نیاز برای تولید فرش سجاده معمولا بعد از ثبت سفارش و پرداخت بیعانه ، بستگی به شانه فرش و میزان سفارش بستگی دارد. سرعت بافت فرش ۵۰۰ شانه یک مقدار نسبت به فرش سجاده ۷۰۰ شانه سجاده ای پایین تر است . معمولا برای متراژ های کمتر از ۵۰۰ متر کمتر از یک هفته زمان تولید برای فرش سجاده نیاز هست. برای متراژهای بالاتر ممکن هست که یک مقدار زمان تولید بیشتر باشد که این مدت زمان را نیز مشاوران فرش سجاده ای کاشان به خریداران اعلام می کنند.

رنگ های پر فروش فرش محرابی

در طراحی فرش سجاده ای معمولا چند رنگ اصلی هستند که بیشتر خریداران تمایل به سفارش آن دارند . رنگ لاکی ، رنگ سبز ، آبی فیروزه ای پرفروش ترین این رنگبندی ها هستند. هر کدام از این رنگبندی ها مزیت های خود را دارد. فرش سجاده لاکی نشان از اصالت فرش ایرانی و جلوه و ابهت خاص خود را دارد. رنگ سبز نیز نماد و نشان تقدس در مساجد و نمازخانه ها را نشان می دهد. رنگ آبی نیز بسیار همخوانی خوبی با کاشی کاری های مساجد داشته و فضا را بسیار روشن و بازتر نشان می دهد.

 

کارخانه فرش سجاده کاشان

مجموعه فرش سجاده کاشان از بزرگترین کارخانه های فرش سجاده در کاشان است . این مجموعه آماده همکاری با تمامی مساجدها و اداره جات دولتی است .

 

Back To Top