وبلاگ

آشنايی با مواد ضد بيد

آشنايی با مواد ضد بيد

آشنايی با مواد ضد بيد یا آنتی ویلو

در ادامه جهت آشنايی با مواد ضد بيد مطالبی را بازگو میکنیم.رطوبت زياد، وجود دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتيگراد، عدم استفاده از مواد ضد بيد، وجود  PH بین ۷ تا ۸ که برای رشد بيد مناسب است این ها باعث ایجاد بید خواهند شد

تركيب های ضد بيد باید ويژگي های زير را داشته باشند:

اثربخشی خوب ویژگی ضد بید بر لیف پشم، پايداری پس از شستشوی مکرر، دوام و پايداری در برابر نور، عدم وجود بو و رنگ، جذب در دمای نزديك به جوش، قابلیت کار کردن همراه بيشتر مواد تكميلی، تغییر ندادن ويژگي هاي فيزيكی پشم، عدم تغییر ويژگی رنگررزی پشم، غیر از الياف پشمی بر الياف ديگر هم اثر گذار باشد.
از ايولان يو ۳۳ (EULAN.U.33) برای ضد بيد كردن الياف استفاده می‌کنند چون آشنايی با مواد ضد بيد را خوانده و عمل می کنند. رنگ ظاهری آن قهوه‌ای كمرنگ و به صورت مايع است . اين ماده قابل حل در آب مي باشد. پس از آنكه ايولان را به اندازة كافی رقيق كردند به حمامی كه در آن رنگ واسيد وجود دارد، داخل ميكنند و رنگرزی را به صورت معمولی ادامه مي دهند. درمورد رنگهای طبيعی و رنگهای دندانه ای كه احتياج به عمل دندانه دادن پشم است بهتر است كه عمل تكميلی ضد بيد در حمام دندانه انجام گردد.

ضد بید کردن پس از رنگرزی

ضد بيد كردن پس از رنگرزي يكی از روش های بسیار خوب برای ضد بيد كردن پشممی‌باشد. در هنگام شستشو پس از انجام رنگرزی، مي توان ايولان يو ۳۳ را استفاده کرد. ابتدا آنرا در پنج تا ده قسمت در آب سرد رقيق می کنند سپس وارد حمام شستشو می نمایند. سپس پشم به مدت۱۰ دقيقه در حرارت بین ۳۵ تا ۴۰ درجه خامه در آن گردش داده می‌شود، در مرحله بعد يك درصد اسيداستيك ۶۰ درصد نسبت به وزن پشم كه قبلا رقيق شده باید به حمام اضافه شود.مجدداً به مدت ۱۵ دقيقه خامة پشم، در حمام گردش داده خواهد شد.

ضد بيد کنندگی در ماشین‌های شستشوی پشم:

آشنايی با مواد ضد بيد در شستشو پشم چه تاثیری دارد؟بهترين روش در استفاده از این ماشین‌های شستشو، اضافه کردن ايولان به آخرين حمام شستشو می‌باشد. ايولان را باید تدريجی و يكنواخت اضافه کرد و درجه حرارت نیز بايد کمتر از ۴۰ درجه باشد. علاوه براین در کل مراحل شستشو باید به PH حمام توجه زیادی شود. خاصیت قليایی، تمايل جذب ايولان را کم می‌کند بنابراین اگر PH حمام از حد خود تجاوز کند كمی اسيد استيك رقيق شده به حمام شود تا حمام خنثي گردد EULAN.W.A.New ماده ديگری است كه به عنوان ضد بيد استفاده می‌شود این ماده در مقایسه با ايولان يو ۳۳ ثبات کمتری دارد اما استفاده از آن آسان‌تر می‌باشد. این ماده در حالت مايع به رنگ قهوه‌ای روشن است كه در آب حل می‌شود. پس از انجام رنگرزی، در حمام های تكميل، هر درجه حرارتی قابل استفاده است. این ماده تمایل بسیار خوبی برای جذب در لیف در حمام رنگ دارد.فکر می کنید این استاندارد ها در فرش کاشان مورد استفاده قرار می گیرد؟حتما همینطور است.

روش ضد بيد كردن با استفاده از ماده ايولان دبليوآ پس از رنگرزي بدین صورت می‌باشد که درجه حرارت در اين روش بين ۳۵ تا ۴۰ تنظیم می‌شود و ضد بيد كردن را می‌توان با شستشوی ساده و يا با صابون و دترجنت انجام داد. این ماده را در مقدار آبی حدود ۵ تا ۱۰ برابر وزن خودش، رقيق می‌نمایند سپس به حمام خنثی اضافه می‌شود پشم باید به مدت ۱۰ دقيقه در حمام گردش داده شده، سپس مانند روش قبل، يك درصد از اسيد استيك ۶۰ درصد، نسبت به وزن كالا به آن افزوده خواهد شد. به مدت پانزده دقيقه بدین حالت عمل کرده، سپس بدون شستشوی الياف، پشم را خشك می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *