وبلاگ

بهترین فرش ماشینی

خرید بهترین فرش ماشینی

امروزه با توجه به تولید انواع فرش های ماشینی در طرح و رنگ های مختلف، انتخاب بهترین فرش ماشینی کار دشواری شده است. ویژگی هایی مانند جنس نخ خاب، جنس تار و پود، تعداد تراکم و شانه، طرح و نقش فرش در کیفیت و قیمت فرش ماشینی تاثیر گذار می باشند. در این مقاله قصد داریم عوامل انتخاب بهترین فرش ماشینی را برای شما بیان کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

انواع فرش از نظر دستگاه بافت

تولید فرش ماشینی در ایران دارای قدمتی حدودا ۵۰ ساله می باشد. اولین فرش ها در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان و توسط ماشین های مخمل بافی ژاکارد و با استفاده از الیاف مصنوعی براق با پرز کوتاه و وزن سبک، بافته و به بازار عرضه شد.

بعد از آن فرش راوند با خرید ماشین آلات مخصوص فرش ۳۲۰ شانه، نخستین فرش های پرز بلند و پشمی را بافت. این فرش مورد استقبال زیادی توسط خریداران قرار گرفت. و پس از آن به ترتیب دستگاه های بافت ۳۵۰ شانه، ۴۴۰ شانه، ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه به صنعت بافت فرش کشور وارد شد. و فرش های ماشینی در این شانه روانه بازار شد.

امروزه از بافت های ۳۵۰ شانه و ۴۴۰ شانه فقط برای بافت کناره و جانمازی استفاده می شود. و بیشترین تقاضای خرید در فرش های ۵۰۰ شانه تا ۱۵۰۰ شانه می باشد. حتما می دانید که با بالاتر شدن تراکم و شانه در فرش، قیمت آن نیز افزایش می یابد.

هالیدی فیلی

خصوصیات بهترین فرش ماشینی

 • شانه و تراکم بالا و لطافت عالی
 • فرش دارای استاندارد و ضمانت نامه
 • بافت فرش با کیفیت با بهترین دستگاه ها
 • استفاده از الیاف درجه یک و ممتاز در فرش
 • قابلیت شست و شوی مکرر فرش
 • عدم پرزدهی و ایجاد حساسیت

بهترین فرش ماشینی ایران چیست؟

انتخاب بهترین فرش ماشینی با توجه به ابعاد و سبک دکوراسیون خانه، سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده متفاوت است. افراد باید بهترین فرش ماشینی را با توجه به نیاز و بودجه خود خریداری نمایند.

از جمله بهترین فرش ماشینی می توان فرش های ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه را انتخاب نمود. این فرش ها، تراکم بالایی دارند و به همین دلیل نقوش در آن ها فشرده و توپر دارا می باشد. و این فشردگی سبب دوام و ریز بافت تر بودن فرش می شود. در حال حاضر فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه، از گرانترین فرش های بازار به حساب می آیند. اما به دلیل ضخامت کمی که دارند، بیشتر برای مکان های کم رفت و آمد و پیشنهاد می شوند.

فرش های ۱۲۰۰ شانه نیز خاب کمی داشته، و برای فضا هایی که نشست و برخاست کمی در آن انجام می شود، توصیه می گردد. بنابراین استفاده از فرش های ۱۵۰۰ و ۱۲۰۰ بیشتر در سالن های پذیرایی می تواند بهترین گزینه باشد.

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ظرافت و تراکم بافت بالایی دارد. فرش ۱۰۰ شانه نسبت به فرش های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه خاب بیشتری نیز دارند. این نوع فرش ها برای سالن پذیرایی و جاهایی که نشست و برخاست بر روی آن انجام می شود، بهترین انتخاب است.

در میان فرش های تراکم پایین می توان فرش ۷۰۰ شانه را به عنوان بهترین فرش ماشینی انتخاب نمود. فرش های ۷۰۰ شانه با شانه و تراکم پایینی که دارند فرش ضخیم و نرمی به حساب می آیند. فرش های ۷۰۰ شانه به دلیل قیمت مناسب تری که دارند، از محصولات پر طرفدار برای استفاده در منازل می باشد. از فرش های ۷۰۰ و ۵۰۰ شانه در اتاق های خواب، اتاق نشیمن و پذیرایی می توان استفاده نمود.

اخیرا انواع مختلف فرش در طرح های یکسان تولید می شود. بنابرانی می توان، از فرش ها به صورت ترکیبی استفاده کرد. به طور مثال می توان در پذیرایی از فرش ۱۲۰۰ شانه، در نشیمن از ۱۰۰۰ شانه و در اتاق خواب از ۷۰۰ شانه با نقشی یکسان خریداری نمود.

این مطالب رو از دست ندهید

علت پرزدهی فرش ماشینی و رفع ان

فرش کاشان ارزان قیمت

قیمت فرش در ایران

بهترین جنس الیاف فرش ماشینی چیست؟

یکی از نکات مهم در زمان خرید فرش، آشنایی با انواع الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی موجود در بازار فرش می باشد.

فرش‌های ماشینی از نظر جنس مواد اولیه، مورد استفاده در نخ خاب است، در چهار گروه کلی دسته بندی می شود.

 1. فرش‌ ماشینی پشمی
 2. فرش ماشینی اکریلیک
 3. فرش ماشینی پلی استر
 4. فرش ماشینی پلی پروپیلن

بهترین برند فرش ماشینی

انواع نخ مورد استفاده در فرش ماشینی

در حالت کلی در بافت فرش های ماشینی از سه نوع نخ استفاده می شود. نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

نخ پرز یا نخ خاب فرش

از نخ پرز برای بافت گره های رنگ در فرش استفاده می شود. نخ پرز یا نخ خاب همان نخی است که شما با دست کشیدن روی فرش آن را لمس می کنید. نخ خاب به دور نخ پود گره می خورد. این گره و یا شکل U انواع مختلفی دارد:

 1. نخ اکریلیک ۱۰۰ درصد خالص
 2. ترکیب نخ اکریلیک و پلی پروپیلن: این نخ به صورت مخلوطی از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن ریسیده می شود.
 3. ۱۰۰ درصد پلی پروپیلن (p.p یا بی.سی.اف (B.C.F))
 4. پلی استر یا ابریشم مصنوعی

نخ تار فرش

این نخ به شکل ترکیبی از پنبه و پلی استر ریسیده می شود. کیفیت الیاف مورد استفاده و نوع ریس آن از عوامل تاثیر گذار و مهم در دوام و زیبایی فرش ماشینی است.

این نخ ها بیشتر در فرش های اکریلیک مورد استفاده قرار می گیرد. اما در قالی های از جنس پلی پروپیلن و BCF، نخ تار نیز از همان جنس نخ پرز (یعنی نخ BCF) می باشد. دلیل این کار ارزان تر بودن این نوع نخ ها می باشد.

 نخ پود

نخ پودر مورد استفاده در فرش های پشمی و اکریلیکی ۱۰۰ درصد از جنس پنبه می باشد.

اما باید بگوییم که مهمترین عامل تاثیرگذار در کیفیت و عمر فرش های ماشینی، نخ خاب است. که معمولا از جنس اکریلیک، پلی پروپیلن (BCF) یا ترکیبی از این دو نخ و یا پلی استر می باشد.

مقایسه فرش های ماشینی اکریلیک با انواع دیگر

فرش های اکریلیک در مقایسه با فرش های BCF، ترکیبی و پلی استر، از دوام و طول عمر بیشتری برخوردار هستند. فرش ها اکریلیک را می توان برای سال های طولانی، حتی بیشتر از ۱۰۰ سال، نگهداری و استفاده نمود. ولی فرش های BCF و پلی استر عمر کمتری دارند. و خیلی زود نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

فرش های اکریلیک از نظر کوتاه شدن (آبرفتگی)، در طول زمان و استفاده زیاد یا همان پا خوردگی، تغییرات بسیار کمی دارند. اما در انواع دیگر فرش ماشینی، این موضوع به شکل واضحی دیده می شود. به طوری که افراد بعد از زمانی کوتاه، شاهد کج یا کوتاه شدن طول و عرض فرش خواهند شد.

از نظر شستشو و قرار گیری در معرض نور، فرش های اکریلیک تغییری خاصی دیده نشده است. اما این موارد در فرش های BCF، ترکیبی و پلی استر متفاوت می باشد. و این تغییرات خیل زود در این فرش ها تاثیر گذاشته و باعث می شود جلوه و زیبایی فرش از بین برود.

فرش های اکریلیک در برابر گرمای مستقیم، از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. که این مقاومت در برابر گرما تبدیل به یکی از ویژگی های مهم فرش های اکریلیک شده است. برای تست گرما فرش، می توان اتوی داغ را روی فرش قرار داد، و مطمئن باشید شاهد هیچ تغییری نخواهید بود. اما در الیاف BCF و پلی استر، تماس گرما با فرش ها باعث سوختگی و فرورفتگی فرش شده . تار و پود آن از بین می رود.

از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییری نخواهد شد ولی فرش BCF و پلی استر با مرور زمان دچار خوردگی یا پوسیدگی می شوند.

از نظر زیبایی نیز با گذشت زمان فرش های اکرلیک نیز تغییراتی زیادی در قیاس با فرش های ترکیبی یا BCF و پلی استر نخواهد داشت.

از معایب فرش های اکریلیک می توان به دیر جذب شدن در طبیعت اشاره نمود. اما فرش های ماشینی ‏BCF‏ و پلی استر با گذشت زمان پودر شده و در فضا پراکنده می شود. و کم کم در طبیعت جذب می گردد.

آیا فرش های اکریلیک پرز می دهند؟

با پیشرفت تکنولوژی، نخ های اکریلیک طی فرآیندی هیت ست می شوند. نخ های اکریلیک هیت ست شده پرزدهی بسیار کمی، نردیک به صفر، دارند. و با جارو زدن فرش با جاروبرقی در ۲ هفته اول بعد از خرید، دیگر هیچ اثری از پرز در فرش های آکریلیک نخواهید دید.

پی توصیه می کنیم حتما در زمان خرید فرش، از فرش های اکریلیک هیت ست شده خریداری نمایید. تا خیالتان از بابت دوام، زیبایی، ماندگاری و مهمتر از همه عدم پرزدهی راحت باشد.

بهترین برند فرش ماشینی

یکی از مهم ترین معیار های فرش ماشینی خوب، انتخاب کارخانه تولید فرش ماشینی است. کارخانه ای که از ماشین آلات به‌روز و جدید استفاده می کند، فرش های با کیفیت تری نیز تولید می کند. کارخانه فرش کاشان یکی از تولید کنندگان بهترین فرش های ماشینی می باشد. فرش های تولید این مجموعه با بهترین مواد اولیه، طرح و نقش و کیفیت برخوردار هستند.

انواع محصولات تولیدی فرش کاشان اعم از فرش‌های ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به بازار عرضه می شود. قیمت تمامی فرش ها با قیمت کارخانه، ۳۰ تا ۵۰ ٪ ارزان تر از بازار فرش می باشد.

بهترین کارخانه فرش ماشینی

کلام آخر

امیدوارم با مطالعه این مطلب بتوانید انتخاب بهتری در زمان خرید فرش ماشینی داشته باشید. خرید از مجموعه فرش کاشان با قیمت کارخانه هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری و آنلاین ممکن می باشد.

2 نظر در “بهترین فرش ماشینی

 1. جواد صفی گفت:

  اطلاعات جالبی بود.سوال؟
  اختلاف قیمت فرش ماشینی ودست بافت بجز مدت زمان صرف شده در بافت آن ،تابع چه تفاوتی ست؟
  تشکر.

  1. kashan گفت:

   خواهش میکنم
   الیاف بکار رفته در ساخت فرش البته مهمترین گزینه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *