skip to Main Content
Menu
طرح فرش ایران مشهور به نام شهرها و مکانها

طرح فرش ایران مشهور به نام شهرها و مکانها

 

۱- طرح اردبیل: این طرح از مشخصه های فرشهای بافت آذربایجان بویژه شهرستان اردبیل برخوردار است.

۲- طرح اصفهان : باغهای پر گل و گیاه خطوط اسلیمی ساده یا دهان اژدری ، گلهایی که با شاخ و برگهای خزنده به هم پیوسته‌اند حاشیه پهن بانوارهای طرفین باریک گلهای شاه عباسی و پراکنده در سراسر متن از خصوصیات فرش اصفهان است.

۳- طرح افغانی: از طرحهای رایج در ایلات ترکمن در شمال خراسان است.

۴- طرح بیجار: این طرح از مشخصه‌های فرشهای کردستان بویژه شهرستان بیجار محسوب گشته و از شهرت جهانی برخوردار است نقوش این طرح هندسی بوده و به صورت ذهنی بافته می‌شود.

۵- طرح بیرجندی: هنر و صنعت قالیبافی در بیرجند بویژه در حوزه‌های درخش و مورد سابقه دیرینه‌ای دارد طرح و نقشه قالی به وسیله هنرمندان محلی و به سبکی خاص تهیه و بافته می‌شود نقشمایه‌های این طرحها اغلب ریزه ماهی،‌ بوته جق و طرح عمومی لچک ترنج بیرجندی می‌باشد.

۶- طرح جوشقان : نقش قالیهای این منطقه هندسی و نقشمایه‌های آن به شکل مثلث ، لوزی و مربع می‌باشد که با دسته گل و بوته‌های گل یا درخت بید مجنون تزیین یافته است.

۷- طرح ختایی: برخی از پژوهشگران معتقدند که این طرح در شهر ختا ابداع گردیده است طرح ختایی اصولا شامل بوته و شاخه گل بویژه گلهای شاه عباسی است.

۸- طرح خراسانی: نظم در نقوش وجود گل و گیاه پرندگان و حشرات به عنوان نقشمایه تیرگی و هم آهنگی رنگها بافت نسبتا درشت گوشت زیاد با پرز بلند و خطوط اسلیمی از خصوصیات عمومی طرحهای خراسان و قالیبافی این منطقه است.

۹- طرح زنجان : فرشهای زنجان بویژ مناطق روستایی آن دارای نقوش هندسی است همچنین از نقوش گردان اسلیمی که از بافته‌های آذربایجان و با نقشه‌های لچک و ترنج و افشان است و بعضا ماهی درهم بیجار در بافته‌های این منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۰- طرح ساروق: از طرحهای استفاده شده بافندگان فرش در منطقه اراک است و یکی از معروفترین طرحهای این منطقه محسوب می‌شود.

۱۱ – طرح کاشان : از طرحهای مهم و معروف ایران است که به خاطر زیبایی و کیفیت آن شهرت جهانی یافته است نقش  فرش کاشان اغلب لچک و ترنج می باشد که به نام نقش کاشان معروف گردیده و نقشمایه‌های اسلیمی و ختایی به کاررفته ، زیبایی و تناسب تزیینی خاصی بدان بخشیده است.

۱۲- طرح کردستان: نقشهای این نوع طرح اغلب هندسی و ذهنی بوده و بسیار متنوع می‌باشد و بسیاری از طرحهای کردستان شهرت جهانی یافته است که اغلب با نامهای محلی شناخته می‌شوند از جمله آنها می‌توان به طرحهای وکیلی گل و بلبل ماهی درهم ماهی هراتی ، گل محمدی و گل میرزا علی اشاره نمود.

۱۳- طرح کرمان : مشخصات طرح این منطقه ، وجود گل و گیاه درختان می‌باشد و از طرحهای معروف آن منطقه میتوان به لچک و ترنج ،‌ افشان ، درختی ، حیواندار ، بازوبندی ، گردنبندی ، خشتی ، سلسله‌ای شاه عباسی و چهره بافی اشاره کرد.

فرش کاشان طرح پالیز

فرش کاشان طرح پالیز

فرش کاشان طرح ملورین ابی

فرش کاشان طرح ملورین ابی

فرش کاشان طرح اساطیر

فرش کاشان طرح اساطیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top